Találtam egy szép régi képeslapot, 1899-ben adták fel Szegeden. A szöveg is megér egy kis figyelmet, lehet találgatni, hogy gyereknek írták-e, vagy felnőtt gyereknek, ez esetben a "te a mint hallom, jó fiú" valamilyen háttéreseményre utalhat viccesen, dehát ezt már sose tudjuk meg:
"Kedves Gyulám! Szeged szép város és te a mint hallom, jó fiú. Csókol Apád"
De ha a szöveggel végeztünk, a képeket is érdemes megnézni. A Széchenyi tér és két, az 1890-es években újnak számító szegedi épület látható a lapon. Érdekes, hogy a teret nem a szokásos szögből ábrázolta a rajzoló, vagyis nem látszik a városháza, mert a középpontban a vele nagyjából szemben fekvő Tisza Szálló van (ami különös módon nem a folyóról, hanem Tisza Kálmán miniszterelnökről kapta a nevét).
Aztán ott a MÁV-székház (épült 1890 körül) és az Állami Főgimnázium (épült 1886-ban). Az utóbbiról egy darabig kutattam, míg kiderült számomra, hogy ez lett a későbbi Radnóti Gimnázium, remélem, nem tévedek, majd az erre járó szegediek megmondják.
Szeretem a régi képeslapokat és nem csoda, hogy vagyunk ezzel így néhányan. :)
5 megjegyzés:
Nem tudom, milyen irányból látható itt a Radnóti. Lehet, hogy főgimnázium volt, bár sok patinás középiskola is lehetett az a régi időkben.
Ezt ismered? http://www.delmagyar.hu/szegedi_setak/ Rengeteg régi képeslap van hozzá, meg rövid leírások.
Megnéztem: főgimnázium volt.
A wikin azt írják, hogy korábban Klauzál Gimn. volt, azelőtt pedig Magyar Királyi Főgimnázium.
Köszönöm a címet, tanulmányozni fogom a képeket. :)
Engem az zavart az azonosításban, hogy az épületnek az a lecsapott sarka itt nem látszik, pedig a mai képeket mind abból a szögből fotózzák. De biztos azért, mert ott van a főbejárat.
Klári, lehet, hogy mégse a Radnóti volt. Az építés éve körül valami nem stimmel, meg aztán azt írják, hogy először leányiskola volt, csak 1903-ban lett főgimnázium. Akkor egy 1899-ben feladott képeslapon nem írhatták volna, hogy főgymnasium. Na, majd még kutatok tovább, de nem ma. :))
Megjegyzés küldése