2015. augusztus 27., csütörtök

Mindig nagy kérdés, hogy a bulvárszínvonalú hírek, cikkek, tudósítások közzétételét az igény indokolja, vagy a média lép előbb? Magyarán: mi volt előbb, a közönség igénye, vagy pedig a már megjelent szenzációhajhász cikkek, riportok, és ezek formálják aztán a közönség ízlését?
Például a Kiscelli Múzeum, ami tényleg az egyik leggazdagabb gyűjtemény, hetek óta teljes gőzzel reklámozza a Mágnás Elzáról szóló kiállítását, a fb-oldalukon szinte másról sincs szó, mint erről. A Mai Manó Ház pedig újabban nagy előszeretettel mutogat erotikus képeket, amivel tulajdonképpen nem lenne semmi baj, de most a legutóbbi ilyen esetnél nemrég valaki kommentben megjegyezte, hogy ez azért már sok, mire a szerkesztő ezt válaszolta: "...a Mai Manó Ház blogja ebben a hónapban ünnepelte negyedik születésnapját, így természetes, hogy újra bemutatjuk a blog történetének legnézettebb bejegyzését."

Na és erről jutott eszembe az, amit a bevezetőben írtam. Mert hogy állítólag az ilyesmi a legnézettebb és hogy ezek szerint az ilyesmi érdekli legjobban az embereket, elgondolkodtató. Tényleg ez érdekli? Jobban, mint más? Vagy ha sokszor mutogatunk nekik ilyeneket, meg ha sokszor taglalunk szaftos bűnügyet, akkor előbb-utóbb rászoknak, rááll az ő igényük is, szóval, a média szoktatja rá őket. Nem tudom, mi a sorrend - illetve, mi volt a sorrend, mert ez nem mostani jelenség, tart már vagy 25-30 éve, mióta a bulvársajtó és a kereskedelmi média betette a lábát a mi világunkba is. Úgyhogy akármi is volt előbb, a bulvár vagy az igény, mostanra már szinte mindegy, a bulvárszínvonal beette magát mindenhová, az értékes igénynek meg lassan annyi.

4 megjegyzés:

martine írta...

hát, ha az igények nem lennének alakíthatóak, nem léteznének a reklámok - szóval, szerintem ezek kívülről generált, rosszabb esetbe a közre oktrojált "igények" - idővel persze egyesekben szépen felfejlődhetnek

mick írta...

Egymást gerjesztő folyamatok ezek. Már 100 éve kikelt az ellen Molnár Ferenc, hogy részletezzenek a lapok bűnügyeket, mert modellül szolgálhatnak újabb elkövetésekhez. A rendőrségnek szakmai titkokként kellene ülnie az eseteken.

Ági írta...

Igen, a közre oktrojált igények, ez a jó meghatározás!

Andrea írta...

Szerintem a bulvár volt előbb. És szinten csak az én véleményem, hogy ha lennének igazi, értékes művek a TV-ben, újságokban a nézők nagy részét vissza lehetne csábítani az igényességre. De persze a percsztárok sokkal olcsóbbak. Olykor az az érzésem, fizetnének is érte, csak hogy szerepelhessenek.