Sok minden van, amit nem tudok Szegedről, annak ellenére, hogy öt (tan)évem volt abban a városban. Az igazság az, hogy akkor még nem érdekelt különösképpen a várostörténet úgy általában sem, meg az idő és energia is másra kellett nekem azokban az években. És hogy tényleg mennyire sok ismeret kimaradt, már ami Szeged épületeinek történetét illeti, azzal az utóbbi években sokszor szembesültem.
Például ma is, amikor megláttam ezt a képet:
A hozzáfűzött felirat szerint ez a Gizella tér, azaz a mai Aradi vértanúk tere az 1930-as évek elején. Már ott a dóm és az azt övező épületek, de még nincs Hősök kapuja, ez a legfeltűnőbb a képen, és nincs a későbbi tanítói internátus (ma Ságvári Gimnázium) sem, az üres helyével szemben ott van a mai Irinyi kollégium (az a háztömb itt a kép alján, aminek csak egy U-alakú része látszik).
Egy ilyen kép engem mindig továbbkeresésre indít és ilyenkor szoktak következni az igazi felfedezések. Itt van például ez az 1890 körüli képeslap, Szeged, Gizella tér felirattal.
Mivel ezt közvetlenül az előző fotó áttanulmányozása után találtam,
meglepődtem. Ha az a fenti kép volt a Gizella tér, akkor ez nem lehet
ugyanaz, gondoltam. Pedig dehogynem.
Gondolkoztam, hol van ma ennyi templom egymás közelében Szegeden? Sehol, pedig itt a képen elöl mindjárt kettő, kicsit hátrébb még egy - nyilvánvaló, hogy lebontották ezekből valamelyiket. Gyanús volt, hogy az a hátsó ott a szerb templom és ezzel körülbelül ki is derült az irány, mert ugye a szerb templom a dóm mögött van. Tehát ez a nagy templom itt elöl csak a Szent Demeter, vagyis a Dömötör templom lehet, amit ugyan nem pusztított el a nagy árvíz, de később a dómépítésnek áldozatul esett. Amit meghagytak belőle, az a dóm főkapuja mellett álló, Dömötör-torony néven ismert építmény, ez Szeged legrégebbi alapokon nyugvó épülete.
Eddig jutottam, de azt már végképp nem tudtam, mi ez a kicsi templom itt a nagy előtt. Aztán kiderült, hogy ez a Rozália kápolna, amiről, őszintén szólva, most hallok először. Pedig a sorsa elég különleges, mert ez is egy az odébbtelepített templomok közül, sőt kétszer is áthelyezték: előbb a nagy árvíz utáni átépítés idején itt a téren került néhány méterrel hátrébb, másodszor pedig a Dóm tér kialakítása során szétbontott és beszámozott darabjait építették újra, kissé kibővítve, Szegednek egy más helyén, a Lechner téren, ahol görög katolikus templomként szolgál ma is.
Még egy szép képeslap, ezen jól látszik mindkét épület az 1900 körüli állapotban, a Rozália kápolna első áthelyezése után:
Mindenesetre ami engem illet, elmondhatom, hogy ma is tanultam valamit. Aki pedig eddig követni tudta a leírtakat és netán még mindig kíváncsi, mondjuk, a Hősök kapuja vagy a Dömötör-torony történetére, az a két műtárgy nevére kattintva olvasgathat tovább.
4 megjegyzés:
Nem tudtam, hogy a Lechner térre a Belvárosból hozták át a kápolnát. Miket föl nem fedezel! :)
Én pedig azt nem tudtam, hol van a Lechner tér, de most már tudom. :-)
Persze. Leszállunk az Anna-kútnál, bemegyünk a Víztoronyhoz, onnan fél utcányira van a Lechner tér.Most, ahogy végigmentem gondolatban az ismerős házak között, éreztem, hogy annyira szeretem Szegedet mint egy embert.
Ez az utolsó félmondatod nagyon tetszik. :)
Megjegyzés küldése