2025. február 5., szerda

Ki az okosabb?

Eredetileg azt akartam mondani, hogy van, amiről én többet tudok, mint az AI. De mégse mondhatom.
Megkérdeztem tőle, hogy a bácskai Madarasra 1787-től 1789-ig milyen helységekből érkeztek betelepülők, ezt válaszolta:

Madaras községbe (Bács-Kiskun vármegye) 1787–1789 között főként bácskai, dunántúli és  településekről érkeztek betelepülők. A történelmi források szerint a település betelepítése az 1780-as években szervezetten zajlott, főként német (sváb), magyar és bunyevác családok érkeztek. A legfontosabb források alapján az alábbi területekről érkeztek telepesek Madarasra:

Bácska térsége: Bajmok, Szabadka, Topolya és más környező települések.
Dunántúl: Főként Tolna, Baranya és Somogy vármegyéből, ahonnan sváb telepesek is jöttek.
Felvidék: A mai Szlovákia területéről érkező magyar és szlovák telepesek is megjelentek kisebb számban.

Azzal, hogy "...és más környező települések" nem vagyok kisegítve, mert nem derül ki a többi helységnév. Az apai szépanyám miatt a  Felvidék érdekelt volna legjobban, pontos községnevekre lenne szükségem, dehát egyet se tudott mondani. Próbáltam faggatni tovább, mivelhogy ismerek egy helységnevet, ami számításba jöhet, tehát gondoltam, rámegyek arra:

– A Nyitra vármegyei Letničie (Lettnicz, Letenőc) községből mennyien és milyen nevű családok települtek Madarasra?

A Nyitra vármegyei Letničie (régi nevén Lettnicz, magyarul Letenőc) községből Madarasra települt családokról konkrét névlistát az egyházi anyakönyvek és korabeli betelepítési iratok tartalmazhatnak. A 18. század végi betelepítések során a felvidéki magyar és szlovák családok főként mezőgazdasági munkát vállalva érkeztek Bácskába, így valószínű, hogy Letničie lakói is földművesként vagy kézművesként telepedtek le Madarason.

Ha pontos családnevekre és létszámokra vagy kíváncsi, ajánlom a következő forrásokat:
-  itt felsorolás kövekezett a szükséges forrásokról, köztük ez is:
Telepítési és úrbéri összeírások (1780-as évek, 1828-as országos összeírás)

Hát igen, az AI-nak eszébe jutott az, ami nekem nem, az úrbéri összeírások! Ezek fontos dokumentumai voltak a 18. századi ide-oda mozgásoknak, amikor az elnéptelenedett helységeket szándékoztak betelepíteni, lehetőleg minél gyorsabban.  Hogy ennek hol nézhetünk utána, ezt az AI-nak már megtanították, nekem pedig nem. Ennyivel már biztosan okosabb nálam.

Update: persze azonnal nekiestem a Hungaricana-nak, ahol kereshetők a Mária Terézia-féle "Úrbéri tabellák", és sokra ugyan nem jutottam, de a találatok böngészése közben beigazolódott az eddigi feltevésem, hogy szépanyámnak már a nagyszülei is Lettnicz-ben éltek.   Ez is valami, majd egyszer lehet továbbhaladni az évszámokban visszafelé, ha sikerül.



Nincsenek megjegyzések: