2011. július 16., szombat

Azért valami nem stimmel azzal a villamospályával, aminek a sínjei a mai igazán normális, mérsékelt nyári meleg hatására felpúposodnak. Hogyan bélelték alá azt a pályát vajon, ami alig harminc fok melegtől puklis lesz és megemeli a síneket? De azokkal a munkásokkal sincs minden rendben, akik eme műszaki problémát úgy vélték megoldani, hogy ráálltak a sínszálra és - most figyelj! - ugráltak rajta. Mer' az acél már csak olyan, az visszaegyenesedik, ha kicsit megnyomogatjuk, nem? (Nem csodálkoztam, hogy a komoly, sokat látott régi híradós bemondónő ezt beolvasván alig tudta leplezni a mosolyát, amikor újra őt mutatta a kamera.) Aztán mivel rájöttek, hogy a sín csak nem akar kiegyenesedni, kivágtak belőle egy szakaszt.
Nekem meg az jutott eszembe, hogy olyan ez, mint amikor a régi Singer varrógépünkön a meghajtószíj a használatban időnként kicsit kinyúlt. Olyankor Apu leszedte, kivágott belőle egy kis darabot, aztán újra összeerősítve a megrövidült szíjat, visszatette. Akkor már ismét feszült rendesen és egy pár évig megint jól hajtotta a varrógép kerekét. Na igen, csakhogy az a szíj bőrből volt.

7 megjegyzés:

klaribodo írta...

Nem lehet, hogy a villamossínt valami korszerűbb anyagból kellene csinálni? Esetleg sín nélkül... :)

mick írta...

Ez idő szerint legalább háromféle változata van a síndarabok összepasszításának.
- ráhaqynak a hőtágulásra, (kattogó sínszakaszok)
- rézsútosan vágják,emiatt elcsúsznak egymás mellett hő hatására
- hegesztik.
Ez utóbbi esetben nem marad más választása a sínnek, mint hogy megtámadja a legkisebb ellenállást mutató irányt, mely többnyire a levegő szokott lenni.

Samu írta...

Az régebben is előfordult, hogy a nagy melegben felpúposodott a sín. Sokszor volt már ilyen híradás. De hogy azzal próbálják meg orvosolni, hogy ugrálnak rajta, ilyet még nem hallotam. Ez valami "XXI. századi, új, modern technika" :-))))

Samu írta...

Jaj, jaj! kimaradt egy t betű! Bocsánat!

mick írta...

Inkább játék, mint technika. Ha egy nyuszilufiban csak annyi levegő van, hogy egyik füle nő meg, hiába akarom a felét átnyomni a másikba. Mert akkor a másik lesz nagy és az első nem. Ha a sínt vissza tudnák passzírozni a helyére ugrálással mondjuk százan, akkor egy méterrel távolabb feltétlenül feldudorodna a sín. Már csak ilyen az anyagmegmaradás törvénye.

Samu írta...

Természetesen én sem komolyan gondoltam, hogy ez technika. Azért tettem idézőjelbe.

aliz2 írta...

szerintem csak "kipróbálták" a visszacsinálást ugrálással,nem hiszem, hogy komolyan igyakarták rendbehozni... hiszen már a szerszámok elő voltak klészitve a kivágáshoz --- épphogy a hiradó kommentálása lőtt egy kicsit túl a célon (sinen), nem?