2025. január 4., szombat

Aki keres, talál

Mégpedig könyvet. Évek óta próbáltam rájönni, mi lehetett a címe és főleg, hogy milyen sorozathoz tartozott az a néhány könyv, amelyekre élénken emlékszem gyerekkoromból. Mindenféle érdekes írás volt bennük, ott olvastam például először a lochnessi szörnyről, meg egy bizonyos félelmetes amerikai  szervezetről, és sok egyébről. Mivel ez az ötvenes években történt, már nem tudtam felidézni sem címet, sem kiadót,  de arra emlékeztem, hogy nagyjából mekkorák voltak, és az egyforma nagyságuk miatt arra következtettem, hogy sorozat darabjai lehettek.

Gondoltam, rákeresek az antikvárium oldalon, és mivel gyakorlatilag semmit se tudtam róla, csak tól-ig évszámokkal kereshettem rá, mégis megtaláltam: a sorozat címe Hasznos mulatságok (persze nem a reformkori!), és lám, ott voltak a kötetek, amelyek némelyikére élénken emlékeztem. Például a Pénz!Pénz!Pénz!, meg A nyelvek világában, a Vigyázat, szélhámos – de legjobban a Titkok és talányok címe és  borítójának  színe  maradt meg a fejemben. Hogy majd megrendelem-e legalább ezt az utóbbit, ami gyerekkorom egyik kedvence  volt, még eldöntöm, de érdekes lenne látni, hogy az ötvenes években milyen "titkokat és talányokat" tartottak érdemesnek a publikum elé tárni, de még inkább, hogy hogyan írtak ezekről abban a korban. 

Tanulság: amit nem találsz a neten, az nem is létezik, illetve nem is létezett. 😄 Hát, íme bizonyság, ezek a könyvek nagyon is léteztek.

1 megjegyzés:

mick írta...

Az 56-os forradalom után új tanítónő jött. Mosolygós. Azt említette, hogy gyerekkorában volt egy nagyon kedves könyve, a címe: Falovacska. Nincs-e valakinek akár kölcsönbe? Persze nem volt a kb. 100 éve, tán Fiumében kiadott könyv. Egyszer eszembe jutott utánanézni a google-n. A könyv létező kötet. De hogy hová lett a tanítónő, arról fogalmam sincs.